Αριστοτέλης Σκύδρας – Φοίνικας Σύρου 1-3: Νίκη δίχως αντίκρισμα για τους νησιώτες

Ο Φοίνικας Σύρου πέρασε από την Σκύδρα αλλά έχασε το τρένο της πρώτης τετράδας.

Το πρώτο σετ ήταν μονόλογος για την ομάδα του Σένισιτς που στα μισά του ήταν μπροστά με 7 πόντους (9-16) για να κάνει το 1-0 αρκετά εύκολα με σκορ 25-20.

Παρόμοιο ήταν και το δεύτερο σετ αφού οι νησιώτες ξέφυγαν πάλι από πολύ νωρίς μην αφήνοντας περιθώρια στου γηπεδούχους κάνοντας το 2-0 στα σετ με σκορ 25-17.

Στο τρίτο σετ όμως ο Αριστοτέλης εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα της ομάδας από τη Σύρο και επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό του. Στο κρίσιμο σημείο του σετ προηγήθηκε με 21-16 και έκανε το 1-2 με σκορ 25-20.

Οι δύο ομάδες στο τελευταίο σετ μπήκαν αποφασισμένες για ξεχωριστούς λόγους και είδαμε ένα απίστευτο θρίλερ. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με την ομάδα από την Σκύδρα να φτάνει σε δύο set ball με τον Φοίνικα να τα ισοφαρίζει. Εκεί οι νησιώτες πήραν το μομέντουμ και έτσι με ένα άουτ του Σαρικεΐσογλου και μπλοκ του Φουρτάδο, έγινε το 25-27 κάνοντας το 3-1.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμ., Πορτοκαλίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βένος, Χανός, Γραμματεία: Συρομάχου.