Κηφισιά-Παναθηναϊκός 0-3: Κλείδωσαν την 3η θέση οι “πράσινοι”

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Κηφισιά με 3-0 σετ στη 18η αγωνιστική και τελευταία της κανονικής περιόδου της Volley League ανδρών και “κλείδωσε” την 3η θέση.

Οι “πράσινοι” έχουν 40 βαθμούς σε 18 αγώνες με 14 νίκες και 4 ήττες. Στους ημιτελικούς θα βρει αντίπαλο τον ΠΑΟΚ με τον Δικέφαλο του βορρά να έχει πλεονέκτημα έδρας.

Από την άλλη, η Κηφισιά με 25 βαθμούς στο ενεργητικό τους και 8 νίκες 10 ήττες και 34-36 σετ σε 18 αγώνες οριστικά πήρε την 6η θέση και θα αναμετρηθεί με τον Φοίνικα για την 5η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.

Το ματς:

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε μπροστά (4-6), ενώ στη συνέχεια πήρε “αέρα” 5 πόντων (13-18). Οι γηπεδούχοι ήταν σε κακή μέρα στο σερβίς και δεν μπόρεσαν να προβληματίσουν την υποδοχή των “πράσινων” οι οποίοι έκλεισαν εύκολα το σετ 18-25.

Στο 2ο σετ το “τριφύλλι” μπήκε από νωρίς σε “θέση οδηγού” (1-4), όμως η Κηφισιά σταδιακά ανέβασε την απόδοσή της και έφτασε μια “ανάσα” τη διαφορά (5-6). Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά ασφαλείας (5-11) και αργότερα έφτασε σε νταμπλ σκορ (7-14). Οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο, αύξησαν ξανά τη διαφορά και τελικά τελείωσαν το σετ με 18-25, για το 2-0.

Ίδια εικόνα είχε και το 3ο σετ με τον Παναθηναϊκό να παίρνει από νωρίς το προβάδισμα (6-10). Η Κηφισιά δεν έβρισκε λύσεις να πλησιάσει τον Παναθηναϊκό, ο οποίος με εξαιρετικό σερβίς πήγε στο 10-23 και με νέο άσσο του Πετρέα έκλεισε το σετ με 11-25.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 12-16, 16-21, 18-25
2ο σετ: 5-8, 9-16, 15-21, 18-25
3ο σετ: 6-8, 9-16, 10-21, 11-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 1 άσσος, 33 επιθέσεις, 1 μπλοκ, 12 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκου οι πόντοι προήλθαν: 9 άσσοι, 40 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 4π. (4/17επ.), Ρουσσόπουλος 1 (1/1επ.), Ρέγκο Ρικάρντο 12 (11/21επ., 1 άσσος, 52%υπ., 24%αρ.), Σπηλιώτης 1 (1/3επ.), Μαϊκόν 5 (5/7επ.), Τσέιβερς 10 (9/16επ., 1 μπλοκ, 78%υπ., 33%αρ.) / Κοσμάς (λ. – 45%υπ., 9%αρ.), Σιημήτρας, Στιβαχτής, Παπαδόπουλος 1 (1/2), Φιλιππακόπουλος, Τσικάτος 1 (1/2επ.), Δραβόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 6π. (6/8επ., 70%υπ., 10%αρ.), Πετρέας 6 (5/8επ., 1 άσσος), Γιάκομπσεν 3 (1/1επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 6 (6/7επ.), Φράγκος 14 (7/15επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 64%υπ., 29%αρ.), Ερνάντεζ 14 (11/16επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. – 78%υπ., 22%αρ.), Μπάσης 2 (1/3επ., 1 άσσος), Μάρκου 1 (1/1επ.), Κωστόπουλος 3 (2/3επ., 1 μπλοκ, 43%υπ.), Γεωργίου, Σερεμέτης.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Αρβανίτης, Καπότης, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.