Άρης-ΑΟ Θήρας 1-3: Διπλό για την ομάδα της Σαντορίνης στη Θεσσαλονίκη

Εκτός έδρας νίκη πήρε ο ΑΟ Θήρας κόντρα στον Άρης με 3-1 σετ για την 20ή αγωνιστική της Volley League γυναικών.

Με την επικράτηση αυτή η ομάδα της Σαντορίνης “κλείδωσε” την 5η θέση, ενώ ο Άρης δεν μπόρεσε να έχει βαθμολογικό κέρδος και μαθηματικά δεν έχει εξασφαλίσει ακόμη την παρουσία του στην πρώτη 8άδα.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι “κίτρινες” ξεκίνησαν δυναμικά (15-7). Η Σαντορίνη πλησίασε σε 18-14 χωρίς όμως να απειλήσει περισσότερο, με τον Άρη να παίρνει το 1ο σετ με 25-19.

Στο 2ο σετ ο ΑΟ Θήρας ξεκίνησε καλύτερα (14-19), όμως εκεί ο Άρη έτρεξε σερί 6-0 για το 20-19. Η γηπεδούχος ομάδα κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 24-23, αλλά η Καϊσέδο έχασε το σερβίς, η Τσούμπα κάρφωσε άουτ και η Μπόζιτς με τη βοήθεια του φιλέ πήρε τον άσσο (24-26) για το 1-1.

Στο 3ο σετ ο Άρης ξεκίνησε εντυπωσιακά (7-2), όμως ο ΑΟΘ μείωσε σε 8-7 και παρόλο που η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξέφυγε εκ νέου (12-8), οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν αμέσως ισοφαρίζοντας σε 12-12. Ο Άρης προηγήθηκε για τελευταία φορά στο 19-18 για να δεχθεί εκεί νέο σερί (19-22). Τα συνεχόμενα μπλοκ από την Θήρα διαμόρφωσαν το τελικό 21-25.

Οι φιλοξενούμενες έχοντας πλέον το προβάδισμα ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ στο 4ο σετ (3-7, 5-9) και έφτασαν στο 12-17. Ο Άρης προσπάθησε να μειώσει, πλησίασε σε 19-22, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι παραπάνω, αφού ο ΑΟ Θήρας έληξε το παιχνίδι με 25-21.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-4, 16-8, 21-15, 25-19
2ο σετ: 7-8, 12-16, 21-20, 24-26
3ο σετ: 8-5, 16-14, 19-21, 21-25
4ο σετ: 4-8, 11-16, 15-21, 21-25

Τα σετ: 1-3 (25-19, 24-26, 21-25, 21-25) σε 106′.

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας  προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΑΣ ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Απλαδά 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Τσούμπα 21 (18/48 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Σίλβα 10 (7/10 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Αλεξάκου 11 (10/37 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ.-26% άριστες), Μπέτσεβα 11 (9/24 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 43% υπ.-26% άριστες) / Κακουράτου (λ, 42% υπ.-21% άριστες), Θεοδοσίου (λ), Κεραμιτσοπούλου, Αποστολίδου, Καϊσέδο, Σαλαγκούδη

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 13 (9/15 επ., 4 μπλοκ), Μπόζιτς 7 (4/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 13 (8/25 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ.-48% άριστες), Μερκάδο 14 (12/36 επ., 2 μπλοκ), Κέτσμαν 12 (11/32 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ.-42% άριστες), Κιουτσιούκη 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 48% υπ.-43% άριστες), Τσοχατζή, Φάκη, Ζιώγα 2 (2/6 επ.).

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Τοσουνίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Σταυρίδου, Καπλάνης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.