ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 3-0: Νίκησαν οι “ασπρόμαυροι”, ξεκούρασε τους βασικούς ο Τζουλιάνι (vid)

Ο ΠΑΟΚ υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στη 2η ήττα του στο πρωτάθλημα, αφού νίκησε στο “PAOK Sports Arena” με 3-0 σετ. Με αυτό το ματς ολοκληρώθηκε και η κανονική περίοδος της Volley League ανδρών.

Οι “ασπρόμαυροι” ήταν ανώτερος καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και με τη νίκη θα μπει με ανεβασμένη ψυχολογία στα playoffs, από τη 2η θέση.

Από την άλλη, ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι ενόψει των δύσκολων αγώνων της ομάδας του ξεκούρασε την βασική του 6άδα, αφού το ματς δεν είχε κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Στα playoffs ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Μίλωνα, ενώ ο ΠΑΟΚ θα κοντραριστεί με τον Παναθηναϊκό, έχοντας και εκείνος πλεονέκτημα έδρας.

Όσον αφορά της εξέλιξη της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ έκλεισε εύκολα το 1ο σετ με 25-11 για να κάνει το 1-0. Ο Ολυμπιακός έμειναν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του 2ου σετ, όμως ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 με 25-18.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει νωρίτερα στο σκορ, όμως οι Πειραιώτες μείωσαν στον πόντο (19-18). Οι παίκτες του Μιλενκόσκι βρήκαν τον τρόπο να κλείσουν το ματς παίρνοντας και αυτό το σετ με 25-18, για το 3-0.

Τα σετ: 3-0 (25-11, 25-18, 25-22)

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-2, 16-3, 21-6, 25-11
2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-18
3ο σετ: 6-8, 16-13, 21-18, 25-22

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 9 άσσοι, 47 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 32 επιθέσεις, 1 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-11, 25-18, 25-22) σε 74΄.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 8π. (8/10επ., 50%υπ., 40%αρ.), Γουόλς 1 (1/2επ.), Βουλκίδης 9 (8/9επ., 1 άσσος), Ράπτης 14 (12/28επ., 2 μπλοκ, 48%υπ., 22%αρ.), Σκεντράου 10 (4/5επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι), Βαν ντε Ντρις 18 (14/23επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. – 60%υπ., 50%αρ.), Γάτσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος 11 (10/14επ., 1 μπλοκ), Χανδρινός 9 (8/25επ., 1 άσσος, 39%υπ., 22%αρ.), Ζουπάνι 9 (9/25επ.), Δαλακούρας 3 (2/9επ., 1 άσσος, 36%υπ., 29%αρ.), Λινάρδος 2 (2/3επ.) / Τζιάβρας (λ. – 39%υπ., 26%αρ.), Κολτσιάκης (λ), Γκουσταβάο 1 (1/2επ.), Κουμεντάκης.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Γεωργιάδης Εμμ., Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Λούμσι, Βασδέκης, Γραμματεία: Κουμπλή.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 3-0 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Οι καλύτερες φάσεις από τη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού με 3-0 για τη 18η αγωνιστική της Volley League.”,”thumbnailUrl”:”https://i3thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wMy8xOC8yMS8xMF8wMl82NDE2MjhhYTcxZjJiLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT5M38S”,”uploadDate”:”2023-03-18T21:14:07.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cr9rvjvwgqyh”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}